بر حسب آمار، آمريکا پرخاشگرترين جامعه در سطح جهاني است و ميزان پرخاشگري به صورت قتل، استفاده از اسلحه و تجاوز جنسي در اين کشور بسيار بالاست. روانشناسان معتقدند در امريکا اصولاً پرخاشگري تشويق مي شود و اين تشويق معمولاً به وسيله فيلم هاي هاليوودي نمود پيدا مي کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، خيلي زود از کوره در مي رويم. براي ثابت شدن اين جمله، کافي است چند ساعتي را در خيابان هاي شهر بگذرانيم. آدم هاي صبور و آرام هم اطراف ما زياد هستند اما آنچه به رفتار برخی از شهروندان تبديل شده، خشم و پرخاشگري است.از فحش، ناسزا و کتک تا بوق زدن؛ ما حتي با بوق زدن هم بلديم ناسزا بگوييم. بعضي وقت ها هم کار به جاهاي باريک مي کشد و اين خشم آنچنان خون را جلوي چشم برخي می آورد که پايان ماجرا به ضرب و جرح مي رسد.حتي گاهي طاقت نداريم موقع رانندگي کسي از ما سبقت بگيرد يا خلاف ميل ما رفتار کند؛ آن وقت است که تا تلافي نکنيم، آرام نمي شويم. برخی روانشناسان مدعی هستند پرخاشگري، رفتاري است که ريشه در ذات و سرشت انسان دارد. بسیاری ديگر هم در مقابل نظريه ذاتي دانستن پرخاشگري، طرفدار منشا اجتماعي آن هستند و معتقدند فکر ذاتي بودن پرخاشگري براي انسان خطرناک و مخرب است، زيرا داشتن چنين فکري سبب مي شود پرخاشگري مانند ميل به غذا يک واکنش اجتناب ناپذير و يا بالاتر از آن نوعي نياز طبيعي تلقي شود.

تحقیر و ناکامی عامل اصلی خشونت در جوامع

اما در دنیای امروز به هر کشوری که می نگریم نوعی از خشونت را مشاهده می کنیم. وجود این خشونت ها در کشورهای عقب مانده و یا در حال توسعه آماری بسیار چشمگیر دارد. بعضی معتقدند ریشه خشونت در جوامع؛ فقر، تبعیض و عدم آموزش است و اگر قرار است که جامعه مدنی برنامه‌ مدونی داشته باشد تا صلح در جوامع ایجاد شود، یکی از مهم‌ترین زمینه‌های آن آموزش خواهد بود. از طرفی در جوامع باید ساز وکارهای حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات نهادینه شود. این خشونت ها به جایی رسیده که دیگر به زنان و کودکان هم رحمی نمی شود؛ نمونه بارز این بی رحمی ها را می توان کشتار مسلمانان در میانمار دانست.

خوی حیوانی از گذشته در انسان مانده و باعث شده تا آدمی همیشه در جنگ و خشونت به سر ببرد

اما موضوع مهم در این جا این است که چرا در بعضی از جوامع خشونت به میزانی پیش می رود که گروه های تروریستی یکی پس از دیگری شکل می گیرند و به نوعی تروریست پرور می شوند و اینکه آیا بین سطح رفاه و خشونت افراد در جوامع رابطه ای وجود دارد؟ چرا در قومی مذهب منشاء ایجاد آرامش و در قومی دیگر به نام مذهب تولید خشونت می شود؟ غلامعباس توسلی، دکتری جامعه شناسی و استاد دانشگاه تهران ، علت ایجاد افزایش خشونت در بعضی از جوامع را مورد بررسی قرار داده و معتقد است: خشونت در دو حالت فردی و اجتماعی وجود دارد که این ها به هم قابل انتقال هستند. البته خشونت فردی حالت های روانشناختی ولی خشونت اجتماعی حالت جامعه شناسی دارد. ریشه های خشونت های فردی در این است که خوی حیوانی از گذشته در انسان مانده و باعث شده تا انسان همیشه در جنگ و خشونت به سر ببرد. البته بعضی خشونت ها نوعی بیماری است. خشونت اجتماعی نتیجه ای که به همراه خود دارد جنگ ها و تهاجم ها است . این نوع خشونت حالت ویژه ای دارد که در حیوانات هم هست که وقتی که در شرایط اضطرار قرار می گیرند خشمگین می شوند، این حالت در انسان ها هم دیده می شود البته بستگی به شرایط فرد دارد.

منبع : خشم نه...صلح آری... |دلایل خشونت؟؟
برچسب ها : خشونت ,انسان ,جوامع ,حالت ,پرخاشگري ,جامعه ,خشونت اجتماعی ,جامعه شناسی ,انسان مانده